Vďačnosťou k lepšiemu zdraviu

Obzeráte sa po jednej účinnej stratégii ako zlepšiť svoje zdravie a blahobyt v jednom jednoduchom kroku? Existuje stratégia, ktorá nevyžaduje utrácanie peňazí na doplnkoch alebo tabletkách a ani nezahŕňa žiadne extrémne cvičenie – je ňou vďačnosť.

Pocit vďačnosti je o sústredení sa na všetko dobré, čo vás vo vašom živote postihlo a nie na to zlé. Do tohto stavu sa dá jednoducho dostať pomocou kognitívneho prerámovania (forma meditácie), t.j. uvedomenia si vlastných negatívnych myšlienok a náhľadu na ne z iného, viac pozitívneho uhla.

Napríklad, ak vám šéf naloží veľa novej práce na nasledujúci týždeň, tak sa dá prvotná negatívna myšlienka prerámovať na to, čo sa vám na danej úlohe páči alebo na všeobecnú vďačnosť za to, že na prvom mieste vôbec máte prácu!

Ďalším spôsobom praktikovania tejto stratégie je vedenie denníku. Každý večer pred spaním napíšte tri veci, za ktoré ste v ten deň vďačný. Týmto sa vaša myseľ bude môcť sústrediť na to dobré, čo vás postrehlo a nie na nedostatky.

pisanie-dennika

Nejde pritom o žiadny výmysel – oba spôsoby prinášajú vášmu zdraviu skutočné benefity a ako také boli predmetom mnohých akademických štúdii. Vedci boli schopný dokázať nasledujúce:

Zdravšia úroveň glukózy
Vedomé praktikovanie vďačnosti sa podpisuje na zlepšenej regulácii glukózy a čiže má blahodarné účinky pre diabetikov.

Zdravšie návyky
Rôzne štúdie preukázali, že vyjadrenie vďačnosti sa u skúmaných objektoch pretavilo vo väčší optimizmus v živote, pravidelnejšie cvičenie a menej návštev u doktora.

Beautiful young woman running on a beach at sunset

Zlepšená sebaúcta
Sústredenie sa na to čo máme a nie na to čo nám chýba už po krátkej chvíli u ľudí vyúsťuje v zlepšenej sebaúcte.

Lepší spánok
Hádam každý by chcel mať v noci kvalitný a ničím nerušený spánok, čo je v realite nie vždy jednoduché dosiahnuť. Iba pätnásť minúť spisovania pozitívnych udalostí z uplynulého dňa na jeho konci u ľudí spôsobuje dlhší a kvalitnejší spánok. Ustarostená myseľ sa tak dokáže sústrediť na to dobré a predísť zbytočnému premýšľaniu.

Znížená miera depresie
Predošlé body viac-menej vydláždili cestu tomu nasledujúcemu – vyjadrovanie vďačnosti je jedným zo spôsobom zlepšovania nálady počas dňa. Ľudia, ktorí túto činnosť praktikujú, sa cítia v lepšom spojení s ostatnými a pociťujú menej stresu a depresie.

Viac energie
Posledným z benefitov vďačnosti je vyššia úroveň energie.
Tak či onak, byť vďačný za to, čo máme a nelipnúť na nedostatkoch sa ukazuje byť prospešné nielen pre naše mentálne ale aj fyzické zdravie. A to je iba jeden krok. V spojení so správnou životosprávou a pravidelným cvičením sú potenciálne výhody omnoho väčšie. Jedným zo spôsobom ako si ďalej okoreniť cvičenie a športovanie je tipovanie na výsledky vašich obľúbených tímov. Či už vás baví futbal alebo cyklistika, tak vo svete športu sa stále niečo deje a prebieha mnoho vzrušujúcich udalostí.

Share Button