Štyri vitamínové doplnky, ktoré môžu stáť za to

Debata o výživových doplnkoch zvyčajne naberá dva smery – buď ich ľudia milujú alebo neznášajú. Tí čo sú za vitamíny a výživové doplnky sa zastávajú názoru, že viac vitamínov je lepšie ako menej. Na druhej strane, skeptici sa radšej spoliehajú na získavanie všetkých živín zo zdravej diéty. Kto má pravdu?

Zatiaľ čo argumenty oboch strán majú čo to do seba, ukazuje sa, že existuje zopár doplnkov, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálničku, hlavne ak radi a často športujete. Športoví lekári sa totiž zhodujú na tom, že aktívny životný štýl má dopad na vyčerpávanie zásob živín v našom tele.

Tak či tak, aj s najbezpečnejšími doplnkami to je možné prehnať. Pred braním hocijakých vitamínov a iných doplnkov je lepšie poradiť sa s lekárom. Za zváženie stojí aj test krvi na základe ktorého sa dá zistiť, či sú doplnky pre vás vhodné alebo nie. Nechceli by ste to s nimi prehnať a zbytočne zvýšiť toxicitu v krvnom obehu.

Ak ste zdraví a aktívny dospelý jedinec, tak pre vás existuje zopár užitočných vitamínových doplnkov. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.

Vápnik

Vápnik sa dá v bežnej strave nájsť v rôznych podobách – nájdete ho napríklad v cereáliách, sóji či v zimnej kapuste. Aj napriek tomu je možné, že ho do seba nedostávate v dostatočnom množstve. Vápnik sa uschováva v našich kostiach a táto schopnosť sa znižuje sa našim vekom. Prirodzená hustota kostí dosiahne svoje maximum zhruba okolo veku 30 rokov, čiže dodatočné branie vápniku môže pomáha chrániť kosti.

Vitamín D

Vitamín D zohráva dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika v tráviacej sústave a takisto sa objavujú dôkazy aj o jeho pomoci pri odolávaní určitých typov rakoviny. Dopĺňanie vitamínu D v podobe doplnku teda môže byť užitočné hlavne pre tých, ktorý bývajú na severnej pologuli – vitamín D je stimulovaný slnečným žiarením a toho je v zimných mesiacoch nedostatok.

Železo

Cítite sa unavený? Môže to byť náznak nízkej hladiny železa. Železo ako doplnok vie pomôcť zvýšiť energiu a jeho deficit je často viditeľný u atlétoch, ktorý majú problém s podávaním výkonu na najvyššej úrovni. Napríklad, vo futbale by nedostatok železa v tele hráčov mohol viesť k ich predčasnej únave a tipovanie na výsledky zápasov by potom mohli byť o moc nepredvídateľnejšie.

Chondroitín gklukosamín

Azda menej známa látka chondroitín glukosamín sa podieľa na veľmi dôležitej funkcii v našom tele, a to budovaní chrupavky. Jeho vonkajšie doplnenie napomáha zosilňovaniu chrupavky, čím môže pomôcť pri bolestiach kĺbov. Menej bolesti v kĺboch v konečnom dôsledku znamená dlhší aktívny život.

 

Share Button