Rady na voňavé sviečky

Cieľom tohoto návodu je pomôcť Vám dosiahnuť plné využitie a úplné vyhorenie každej našej sviečky a tiež vyvarovať sa možných nepríjemností. Ak Vám záleží na úplnom zúžitkovaní sviečky, pozorne si prečítajte rady a doporučenia v ňom zhrnuté. Tiež doporučujeme odložiť si ho, aby Vám bol nápomocný kedykoľvek aj pri sviečkach od iných výrobcov.

Rady:

Na spodnej časti každej našej sviečky je umiestnený pliešok, ktorý zabezpečuje, aby knôt nespadol v polovici horenia sviečky a sviečka úplne vyhorela.

V tomto prípade je nevyhnutné položiť sviečku na keramickú podložku, nie sklenenú. A aj tú podložiť teplu odolnou podložkou, napríklad nelakované drevo, korok, kachlička príp. viac podložiek a pod., ak tá podložka nemá nôžky alebo nejaké vyvýšenie. Sklo! pokiaľ nie kvalitné alebo varné, môže prasknúť.

Ku koncu horenia sviečky sa plameň priblíži k podložke a tak dôjde k veľkému prenosu tepla, čo môže spôsobiť poškodenie lakovaného nábytku, umelej hmoty alebo skleneného stola. Zvlášť v zimnom období pri vetraní studený vzduch klesá k zemi, čo môže spôsobiť stret studeného vzduchu so zohriatym sklom a môže dôjsť k prasknutiu skla.

Pri horení akejkoľvek sviečky sa knôt viac alebo menej ohýba na stranu, pretože je z bavlny. To znamená, že môže hriať viac na jednu stranu. Vtedy je dobré nakloniť knôt na opačnú stranu napr. pinzetou, aby sa zabránilo pretečeniu. Za normálnych okolností naše sviečky nestekajú, zabezpečuje to kvalitná zmes parafínov, ktorá sa pravidelne odparuje.

V prípade pretečenia sviečky sa môže stať, že knôt trochu dymí. Je to spôsobené tým, že pri pretečení sa knôt predĺžil. Keď je knôt príliš dlhý, nemôže dostatočne vysoko nasávať parafín, čo zapríčiňuje dymenie na konci knôtu. Vtedy stačí zastrihnúť knôt o 2-3mm a prestane dymiť. Pozor pri hrubých sviečkach, radšej zastrihnite menej, v opačnom prípade sa knôt príliš zmenší a nebude dostatočne taviť z okrajov. Môže si vytvárať tunel alebo sa utopiť v náhle roztavenom parafíne.

Niektoré sviečky majú také fázy horenia, že si knôt nataví parafín do plna, vtedy sa plameň zmenší. Následne si prestane natavovať a nastane fáza vysania nataveného parafínu. Vtedy sa plameň zväčší a knôt predĺži. Tu sa môže stať, že knôt trochu podymuje, pretože sa predĺžil a nedokáže tak vysoko nasávať parafín. Stačí ho zastrihnúť a prestane.
Ak už sviečka predtým horela, netreba manipulovať s vychladnutým knôtom, môže sa zlomiť.

Super finta úplné vyhorenie

Na konci horenia sviečky (t.j. asi pol centimetra od konca, keď už uvidíte pliešok cez mláku v strede sviečky) stačí nalámať jednu zápalku asi na 5-6 kúskov a položiť ich ku knôtu do sviečky na pliešok tak, aby horeli spolu s knôtom.

To spôsobí, že podložka sa tak zohreje, že sa roztaví všetok parafín a vyhorí Vám úplne celá sviečka. Pri hrubších sviečkach ako je napr. Typ 002 a 011 na konci horenia pritláčajte okraje sviečky bližšie ku horiacemu plamienku, aby teplo z neho roztavilo zvyšok parafínu.
A tak vyhorí úplne všetko, nezostane Vám z nej ani gram.

Upozornenie! Je absolútne nutné podložiť podložku niečím hrubým a teplu odolným. Z vlastnej skúsenosti uvediem, že som podložil pod horiacu sviečku na čajovej podšálke 3 časopisy Televízia, čo je dosť hrubá vrstva a cez to všetko sa mi sklo na stolíku veľmi zohrialo, čo môže byť v zime problém, taktiež môže poškodiť aj nábytok.

Hrubé sviečky, ako napr. Typ 002 alebo valce Typ 011VS, treba zapaľovať na dlhé časy. Pretože ak zapaľujete hrubú sviečku na krátky čas, vŕtate si do nej dieru, čím si nestihne roztaviť parafín až z kraja a neskôr sa Vám knôt môže utopiť. Sviečka si roztaví veľké množstvo parafínu a zaleje si knôt, alebo Vám veľa nevyhorí. Tieto typy sviečok treba zapaľovať na 4 až 5 hodín, čo je dobré aj na šírenie vône, ktorá sa uvoľňuje z mláky a nie z plameňa.

Doporučený minimálny čas zapaľovania sviečok podľa typu:

Typ 001 – 3 hod.
Typ 002 – 4-5 hod.
Typ 003 – v spodnej časti 5 a viac hod.
Typ 004 – 3-4 hod.
Typ 005 – 3 hod.
Typ 006 – 3-4 hod.
Typ 007 – 4 hod.
Typ 008 – 4 hod.
Typ 009 – 3-4 hod.
Typ 010 – 3-4 hod.
Typ 011 – 4-5 hod.

Zriedkavo, ale predsa sa môže stať, že pri dlhom horení sviečky sa knôt natoľko predĺži alebo mláka prehĺbi, že knôt klesá alebo má tendenciu spadnúť. Vtedy je potrebné sviečku zhasnúť, pridržať knôt pinzetou, ihlou a podobne, počkať kým sa nevytvorí vrstva stuhnutého vosku na povrchu mláky a tá drží knôt sama. Potom je dobré nechať sviečku úplne vychladnúť.

Ak sa Vám predsa len stalo, že spadol knôt a nedá sa už zapáliť nikdy ho nevydlabávajte, pretože ho polámete už vo vnútri, knôt ktorý už raz horel stvrdne a keď s ním hýbete polámete ho. Existuje riešenie ako knôt vyslobodiť. Stačí sviečku otočiť dole hlavou, nahrievať zapaľovačom v mieste utopenia knôtu dovtedy, kým sa knôt neuvoľní. Následne keď sa knôt zapáli čím zmäkne, obráťte sviečku a zrovnajte knôt na stred sviečky.

Ak sa Vám pri manipulácii zlomil knôt, alebo sa knôt príliš zmenšil a horí len veľmi malým plamienkom, a zdá sa Vám, že knôt už už zhasne, odlejte trochu na podložku a postavte do toho sviečku, bude pevne stáť. Keď sa Vám zdá, že je sviečka naplnená až po okraj a už už by mohla pretiecť, zastrihnite knôt nepretečie.
Najlepší spôsob ako zhasnúť sviečku, je ohnúť knôt tak, aby sa potopil a následne ho vystrieť naspäť. Takto zhasnutá sviečka nedymí a lepšie sa opätovne zapaľuje.

Nežmoľte knôt !!! Ako som si všimol veľa ľudí žmolí knôt, nerobte to. Zbavíte knôt parafínu (vosku) a potom sa Vám nemusí podariť zapáliť sviečku, pretože knôt bez parafínu (vosku) len vytlie. Tiež nedržte sviečky na slnku, vytiahne Vám farbu a pri veľkej teplote sa môže aj zdeformovať.

Pred posledným zapálením
Pred posledným zapálením musí mať sviečka aspoň pol centimetra, aby si stihla urobiť respektíve rozohriať mláku tak, aby sa roztavilo a vyhorelo úplne všetko z okrajov sviečky. Sviečku treba zapáliť radšej ráno, aby mala dostatok času na úplné vyhorenie.

Na záver

Toto sú moje postrehy, ako skvalitniť kultúru pálenia sviečok. Možno sa Vám to zdá príliš zložité, ale ak dodržíte tieto postupy, spokojnosť bude Vašou odmenou.
V prípade akýchkoľvek nejasností ma môžete kontaktovať na email: vonavesviecky@gmail.com

Autor : vonavesviecky@gmail.com

Share Button